თემა | რა არის ფერით წერა? „ჩვენ კაცთა მოგვცა ქვეყანა, გვაქვს უთვალავი ფერითა!“ |
მოსწავლეთა პროფილი | VII კლასი. მეორე საფეხური. 3 მოსწავლე. არ არის სპეციალური სწავლების საჭიროების მქონე მოსწავლე. |
მნიშვნელობა და აქტუალურობა | ფერს ძალიან დიდი მნიშვნელობა სამყაროს აღქმის, მხატვრული ნაწარმოებების გაგების საქმეში, აქტუალურია ყოფა-ცხოვრებაში. |
მიზანი | ფერის გამომსახველობით შესაძლებლობებზე მსჯელობის, საკუთარი ჩანაფიქრისადმი შემოქმედებითი მიდგომის, შეფასების უნარ-ჩვევების განვითარება. ფერტან დაკავშირებული საკითხების გახსენება და მისი დაკავშირება ახალთან. |
შედეგი | იყენებს სხვადასხვა ხერხს ასოციაციების გადმოსაცემად. საუბრობს ხელოვნების ნაწარმოებით ათძრულ პირველ შთაბეჭდილებაზე და განმარტავს, რამ გამოიწვია ეს ემოცია. |
შეფასება | კითხვებზე პასუხში აქტიურობა და შემოქმედებითობა, საგაკვეთილო მასალის ათვისება, პრაქტიკული მუშაობა, ნახატების შეფასება და გაკვეთილის შეჯამება. |
წინასწარი ცოდნა | იციან ძირითადი, შედგენილი, კონტრასტული ფერების შესახებ. |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი | VII კლასის ხელოვნების წიგნი. ავტორები: ნ. მაჭარაშვილი, მ. მაჭარაშვილი. სახატავი საშუალებები. ინტერნეტით მოძიებული საპრეზენტაციო მასალები |
გაკვეთილის მსვლელობა | 1. მისალმება 2. სწრაფი ჩანახატის გაკეთება თავიანთი განწყობილების გადმოსაცემად ფერში (5წთ). 3. კითხვების დასმა (5წთ). 4. პრეზენტაცია (10წთ). 5. ჩვენი სახელოსნო 6. სახელმძღვანელოში იან ვან დეიკის და ვან გოგის ნამუშევრებე მსგავსება-განსხვავების აღმოჩენა. 7. ნამუშევრების შეფასება და გაკვეთილის შეჯამება. |
вторник, 23 октября 2012 г.
კრიტერიუმები | 1-3 | 4-6 | 7-8 | 9-10 |
საგაკვეთილო პროცესში აქტიური ჩართულობა | არ მონაწილეობს გაკვეთილში | მინიმალურად აქტიურობს | საკმარისად აქტიურია | სრულყოფილად შეძლო გაკვეთილში აქტიურობა |
პრაქტიკული მუშაობა | არ შეესაბამება დავალებას | ნაწილობრივ შეძლო ხატვა | მიჰყვება დავალების ინსტრუქციას კარგად | კარგად შეძლო ხატვა |
დაკვირვების უნარი | არ აქვს დაკვირვების უნარი | შეძლო მინიმალურად დაკვირვება | ნაწილობრივ შეძლო მსგავსება-განსხვავების აღმოჩენა | ყველა მსგავსება-განსხვავება სრულყოფილად აღმოაჩინა |
პ რ ო ე ქ ტ ი
თემა:ღვთისშობლის კვართი სამეგრელოში
,,ღვთისა დედა დამეხმარე
ნუ დამტოვებ კარსა გარე“
პრობლემა:მოსწავლეები გაეცნონ ღვთისმშობლის ცხოვრებას კარგად და
მოუნახულონ ღვთისმშობლის უკერავი პერანგი ანუ კვართი
სამეგრელოში.
სამიზნე ჯგუფი-IX კლასი.
დრო-17 ნოემბრიდან 15 ივლისამდე.
I-ეტაპი-სასწავლო შემოქმედებითი.
II-ეტაპი-ექსკურსიით დამთავრება.
მნიშვნელობა,აქტიურობა:საქართველო მართლმადიდებელ ქვეყნებში გა-
მორჩეულია ბევრი რამით, აქ განისვენებს მრავალი სიწმინდე,
აქედან უმთავრესი და უმნიშვნელოვანესი იესოს კვართი აღ-
მოჩენილია საქართველოში,ხოლო მარიამ ღვთისმშობლის და-
სავლეთ საქართველოში,ორივე მათგანის მნიშვნელოვნება და
აქტუალურობა უმნიშვნელოვანესია.
მიზანი:მოსწავლეები სწავლობენ გამოწვღლვით მარიამ ღვთისმშობლის ამ
ქვეყნად ცხოვრების სტილს,იკვლევენ მისი კვართის საქართველო-
ში მოხვედრის ისტორიას,არკვევენ რატომ ვზეიმობთ 15 ივლისს
ვლაქერნის ღვთისმშობლობას,ეცნობიან უამრავ ხატს.
შედეგი IX.4.
ა) გეგმავს სამიშაოს შესრულების ოპტიმალურ დროს და შემსრუ-
ლებელთა რაოდენობას.
ბ) ამოცანის სპეციფიკიდან გამომდინარე განსაზღვრავს სამუშაოს
თანმიმდევრობას,ფუნქციებს,მოვალეობებს.
გ)გეგმავს რა მატერიალური და არამატერიალური რესურსები დას-
ჭირდება შესასრულებელ სამუშაოს და როგორ მოიძიებს ამ რესურ-
სებს.
IX.6. I საუბრობს რა ინფორმაცია მიიღო კონკრეტულ ისტორიულ ეპოქა-
ზე იმ პერიოდის ისტორიის მომენტებით.
წინარე ცოდნა:ზოგადად იციან რომ მარიამ ღვთისმშობელი არის იესოს დე-
და,რომ 21 ნოემბერი არის მისი შობის დღე,იცნობენ ღვთის-
მშობლის ხატებს,იციან რომ მისი უკერავი პერანგი ინახება
სამეგრელოში ხობის მონასტერში.
სასწავლო და ტექნიკური რესურსი:ინტერნეტი.ჟურნალ ,,კარიბჭის“ N-9,
სტატია ,,ღვთისმშობლის კვართი საქართველოში“.
წიგნი,,საქართველოს იმედი“.
წიგნი,,წმინდანთა ცხოვრება“.ციფრული,ვიდეოგადამღები.
ინტეგრირება:რელიგია,ხელოვნება,ისტორია.
პროექტის მსვლელობა
1.თემის გაცნობა. 21 სექტემბერი სიმბოლურად გავაცანი პროექტის თემა.
2.კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად.
ა)წყვილს ვავალებ წიგნს ,,საქართველოს იმედი“ ღვთისმშობლის შესახებ
თავის დამუშავებას.
ბ)მეორე წყვილს ვავალებ ღვთისმშობლის ხათების შესახებ ინფორმაციის
მოგროვებას.
გ)მესამე წყვილს ვავალებ წმინდანთა ცხოვრებიდან ღვთისმშობლის ცხოვ-
რების გაცნობას და შემდეგ წარდგინებას.
დ)მეოთხე წყვილს ვავალებ ჟურნალ ,,კარიბჭის“ სტატიის დამუშავებას, რო-
მელშიც ვლაქერნის ღვთისმშობელზეა მოთხრობილი.
შემდეგ ხდება მოგროვილიმასალების წარდგინება,რომელსაც მე ვეს-
წრები.
შემდეგ ეს წყვილები ინტერნეტში ეძებენ ისევ მასალებს,ამ საკითხებთან
დაკავშირებით.
ხდება მოპოვებული ინფირმაციების გადახარისხება,სურათები,საგალო- ბელი.საუკეტესო მასალას ვიღებთ და ვაგროვებთ.დადიანების ისტორიის
მოძიებისას აუცილებლად წააწყდებიან მოსწავლეები რომ დადიანის ასუ-
ლი გათხოვილი იყო ლაჯამაში ანდრო გელოვანზე.ეწყობა ექსკურსია ლა-
ჯანაში.
მინი ექსკურსია რომელსაც,არ სჭირდებათანხები.
ექსკურსიის დაგეგმვა.მძღოლის მოძიება და მასთან თანხის დადგენა.
დირექტორისადმი პროექტის წარდგენა
ექსკურსიის გეგმა:ლაჯანა-ქუთაისი-ზუგდიდი.
ქუთაისი შესვენება,საუზმე,ზეგდიდი.დადიანების სახლ-მუზეუმის ეზოს
მონახულება,პირველ რიგში კვართის მოლოცვა.სადილი,შინ დაბრუნება
ფასილიტატორი ავტორი:დ.ფრუიძე
ხელმძღვანელი:მაგდანა სილაგაძე
Подписаться на:
Сообщения (Atom)