вторник, 23 октября 2012 г.

თემარა არის ფერით წერა?
„ჩვენ კაცთა მოგვცა ქვეყანა, გვაქვს უთვალავი ფერითა!“
მოსწავლეთა პროფილიVII კლასი. მეორე საფეხური. 3 მოსწავლე. არ არის სპეციალური სწავლების საჭიროების მქონე მოსწავლე.
მნიშვნელობა და აქტუალურობაფერს ძალიან დიდი მნიშვნელობა სამყაროს აღქმის, მხატვრული ნაწარმოებების გაგების საქმეში, აქტუალურია ყოფა-ცხოვრებაში.
მიზანიფერის გამომსახველობით შესაძლებლობებზე მსჯელობის, საკუთარი ჩანაფიქრისადმი შემოქმედებითი მიდგომის, შეფასების უნარ-ჩვევების განვითარება. ფერტან დაკავშირებული საკითხების გახსენება და მისი დაკავშირება ახალთან.
შედეგიიყენებს სხვადასხვა ხერხს ასოციაციების გადმოსაცემად. საუბრობს ხელოვნების ნაწარმოებით ათძრულ პირველ შთაბეჭდილებაზე და განმარტავს, რამ გამოიწვია ეს ემოცია.
შეფასებაკითხვებზე პასუხში აქტიურობა და შემოქმედებითობა, საგაკვეთილო მასალის ათვისება, პრაქტიკული მუშაობა, ნახატების შეფასება და გაკვეთილის შეჯამება.
წინასწარი ცოდნაიციან ძირითადი, შედგენილი, კონტრასტული ფერების შესახებ.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსიVII  კლასის ხელოვნების წიგნი. ავტორები: ნ. მაჭარაშვილი, მ. მაჭარაშვილი.
სახატავი საშუალებები.
ინტერნეტით მოძიებული საპრეზენტაციო მასალები
გაკვეთილის მსვლელობა1.      მისალმება
2.      სწრაფი ჩანახატის გაკეთება თავიანთი განწყობილების გადმოსაცემად ფერში (5წთ).
3.      კითხვების დასმა (5წთ).
4.      პრეზენტაცია (10წთ).
5.      ჩვენი სახელოსნო
6.      სახელმძღვანელოში იან ვან დეიკის და ვან გოგის ნამუშევრებე მსგავსება-განსხვავების აღმოჩენა.
7.      ნამუშევრების შეფასება და გაკვეთილის შეჯამება.

კრიტერიუმები  1-3    4-6     7-8 9-10
საგაკვეთილო პროცესში აქტიური ჩართულობაარ მონაწილეობს გაკვეთილშიმინიმალურად აქტიურობსსაკმარისად აქტიურიასრულყოფილად შეძლო გაკვეთილში აქტიურობა
პრაქტიკული მუშაობაარ შეესაბამება დავალებასნაწილობრივ შეძლო ხატვამიჰყვება დავალების ინსტრუქციას კარგადკარგად შეძლო ხატვა
დაკვირვების უნარიარ აქვს დაკვირვების უნარიშეძლო მინიმალურად დაკვირვებანაწილობრივ შეძლო მსგავსება-განსხვავების აღმოჩენაყველა მსგავსება-განსხვავება სრულყოფილად აღმოაჩინა


         პ რ ო ე ქ ტ ი
თემა:ღვთისშობლის კვართი სამეგრელოში
               ,,ღვთისა დედა დამეხმარე
                ნუ დამტოვებ კარსა გარე“
პრობლემა:მოსწავლეები გაეცნონ ღვთისმშობლის ცხოვრებას კარგად და
                    მოუნახულონ ღვთისმშობლის უკერავი პერანგი ანუ კვართი 
                    სამეგრელოში.
სამიზნე ჯგუფი-IX კლასი.
დრო-17 ნოემბრიდან 15 ივლისამდე.        
I-ეტაპი-სასწავლო შემოქმედებითი.
II-ეტაპი-ექსკურსიით დამთავრება.
მნიშვნელობა,აქტიურობა:საქართველო მართლმადიდებელ ქვეყნებში  გა-   
                         მორჩეულია ბევრი რამით, აქ განისვენებს მრავალი სიწმინდე,
                         აქედან უმთავრესი და უმნიშვნელოვანესი იესოს კვართი აღ-
                         მოჩენილია საქართველოში,ხოლო მარიამ ღვთისმშობლის და- 
                         სავლეთ საქართველოში,ორივე მათგანის მნიშვნელოვნება და
                        აქტუალურობა უმნიშვნელოვანესია.
მიზანი:მოსწავლეები სწავლობენ გამოწვღლვით მარიამ ღვთისმშობლის ამ
               ქვეყნად ცხოვრების სტილს,იკვლევენ მისი კვართის საქართველო-
               ში მოხვედრის ისტორიას,არკვევენ რატომ ვზეიმობთ 15 ივლისს
             ვლაქერნის ღვთისმშობლობას,ეცნობიან უამრავ ხატს.    
შედეგი         IX.4.            
               ა) გეგმავს სამიშაოს შესრულების ოპტიმალურ დროს და შემსრუ-
                 ლებელთა რაოდენობას.                
               ბ) ამოცანის სპეციფიკიდან გამომდინარე განსაზღვრავს სამუშაოს
                თანმიმდევრობას,ფუნქციებს,მოვალეობებს.
               გ)გეგმავს რა მატერიალური და არამატერიალური რესურსები დას-
               ჭირდება შესასრულებელ სამუშაოს და როგორ მოიძიებს ამ რესურ-
               სებს.
IX.6.    I საუბრობს რა ინფორმაცია მიიღო კონკრეტულ ისტორიულ ეპოქა-
            ზე იმ პერიოდის ისტორიის მომენტებით.
წინარე ცოდნა:ზოგადად იციან რომ მარიამ ღვთისმშობელი არის იესოს დე-
                         და,რომ 21 ნოემბერი არის მისი შობის დღე,იცნობენ ღვთის-
                         მშობლის ხატებს,იციან რომ მისი უკერავი პერანგი ინახება
                         სამეგრელოში ხობის მონასტერში.
სასწავლო და ტექნიკური რესურსი:ინტერნეტი.ჟურნალ ,,კარიბჭის“  N-9,
                     სტატია ,,ღვთისმშობლის კვართი საქართველოში“.
                     წიგნი,,საქართველოს იმედი“.
                     წიგნი,,წმინდანთა ცხოვრება“.ციფრული,ვიდეოგადამღები.
 ინტეგრირება:რელიგია,ხელოვნება,ისტორია.
   

                             პროექტის მსვლელობა 
1.თემის გაცნობა. 21 სექტემბერი სიმბოლურად გავაცანი პროექტის თემა.
2.კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად.   
ა)წყვილს ვავალებ წიგნს ,,საქართველოს იმედი“  ღვთისმშობლის შესახებ
თავის დამუშავებას.
ბ)მეორე წყვილს ვავალებ ღვთისმშობლის ხათების შესახებ ინფორმაციის
მოგროვებას.
გ)მესამე წყვილს ვავალებ წმინდანთა ცხოვრებიდან ღვთისმშობლის ცხოვ-
რების გაცნობას და შემდეგ წარდგინებას.
დ)მეოთხე წყვილს ვავალებ ჟურნალ ,,კარიბჭის“ სტატიის დამუშავებას, რო-
მელშიც ვლაქერნის ღვთისმშობელზეა მოთხრობილი.
     შემდეგ ხდება მოგროვილიმასალების წარდგინება,რომელსაც მე  ვეს-
წრები.
     შემდეგ ეს წყვილები ინტერნეტში ეძებენ ისევ მასალებს,ამ საკითხებთან
დაკავშირებით.  
   ხდება მოპოვებული ინფირმაციების გადახარისხება,სურათები,საგალო- ბელი.საუკეტესო მასალას ვიღებთ და ვაგროვებთ.დადიანების ისტორიის
მოძიებისას აუცილებლად წააწყდებიან მოსწავლეები რომ დადიანის ასუ-
ლი გათხოვილი იყო ლაჯამაში ანდრო გელოვანზე.ეწყობა ექსკურსია ლა-
ჯანაში.
    მინი ექსკურსია რომელსაც,არ სჭირდებათანხები.
   ექსკურსიის დაგეგმვა.მძღოლის მოძიება და მასთან თანხის დადგენა.
დირექტორისადმი პროექტის წარდგენა
 ექსკურსიის გეგმა:ლაჯანა-ქუთაისი-ზუგდიდი.
ქუთაისი შესვენება,საუზმე,ზეგდიდი.დადიანების სახლ-მუზეუმის ეზოს
მონახულება,პირველ რიგში კვართის მოლოცვა.სადილი,შინ დაბრუნება
                       ფასილიტატორი ავტორი:დ.ფრუიძე
                                 ხელმძღვანელი:მაგდანა სილაგაძე